Μπλέιζερς – Μπακς 108-137: Τρομακτικοί Μπακς στο Πόρτλαντ, διέλυσαν τους Μπλέιζερς με φοβερό Γιάννη
2 years, 2 months ago
6

Οι Μπακς έκαναν πάρτι επικρατώντας με 137-108 των Μπλέιζερς στο Πόρτλαντ, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πραγματοποιεί ακόμη μια κυριαρχική εμφάνιση τη φετινή σεζόν

Στην τρίτη θέση της Ανατολής ανέβηκαν οι Μιλγουόκι Μπακς, μετά την επιβλητική εμφάνιση στο Πόρτλαντ, με τους πρωταθλητές να διαλύουν με 137-108 τους Μπλέιζερς.

Τα Ελάφια κυριάρχησαν από την αρχή μέχρι το τέλος του ματς και έφθασαν εντέλει σε μια άνετη νίκη στο Πόρτλαντ μένοντας σε τροχιά πρωτιάς στην Ανατολή.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο για ακόμη ένα ματς ήταν απίστευτος στο διάστημα που αγωνίστηκε, ενώ ξεκίνησε με 3/3 τρίποντα, επιτρέποντας στους Μπακς να πάρουν νωρίς διψήφια διαφορά, 11-22, με τον έλληνα φόργουορντ να έχει 10 γρήγορους πόντους.

Επιπλέον, όταν ο Γιάννης κάθισε στον πάγκο, οι πρωταθλητές έκαναν σερί 10-0, μεγαλώνοντας τη διαφορά, για το 16-34.

Ακολούθησαν δέκα αναπάντητοι πόντοι των γηπεδούχων και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 26-34.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου 12λεπτου οι Μπλέιζερς μείωσαν ακόμα περισσότερο, 35-40, για να έρθει η απάντηση των Μπακς για το 35-48. Κάθε φορά που η ομάδα του Πόρτλαντ πλησίαζε στο σκορ, 46-52, οι φιλοξενούμενοι έβγαζαν αντίδραση και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με επιμέρους 18-8 για το 54-70.

Οι Μπακς ανέβασαν στροφές στην τρίτη περίοδο και φρόντισαν να μην υπάρξει καμία αμφιβολία για το ποιος θα είναι ο νικητής. Χάρη στην εξαιρετική λειτουργία, σε άμυνα και επίθεση, έκαναν σερί 12-0, για το 61-89, και πήγαν στην τέταρτη περίοδο με +32, 107-75.

Το τελευταίο 12λεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους προπονητές των δυο ομάδων να δίνουν χρόνο συμμετοχής στους παγκίτες, για το τελικό 108-137.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κατέγραψε την καλύτερη φετινή του επίδοση στα τρίποντα, έχοντας 4/7. Συνολικά, ο έλληνας φόργουορντ είχε 29 πόντους (3/5 δίποντα, 11/15 βολές) και έχασε το νταμπλ-νταμπλ για ένα ριμπάουντ, μάζεψε 9. Είχε, επίσης, 6 ασίστ και 1 τάπα σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Πάντως, μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη των Μπακς ήταν ο Μπόμπι Πόρτις, με τον 26χρονο σέντερ να κάνει ρεκόρ συγκομιδής πόντων για τη φετινή σεζόν, πετυχαίνοντας 30 πόντους, και να ισοφαρίζει το ρεκόρ καριέρας του στα τρίποντα, 6/8.

Για τους Μπλέιζερς, ο Άνφερνι Σάιμονς είχε 19 πόντους και ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ 17 πόντους, με τους δύο γκαρντ ωστόσο να έχουν παρέα 14/35 σουτ.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-34, 54-70, 75-107, 108-137

Μπλέιζερς: Σνελ 9 (3), Νούρκιτς 11 (10 ριμπάουντ), ΜακΚόλουμ 17 (7/18 σουτ, 1/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Σάιμονς 19 (5/13 τρίποντα), Έλεμπι 2, Γουίνσλοου 6 (7 ριμπάουντ), Γουότφορντ 7, ΜάκΛεμορ 19 (4/12 τρίποντα), Μπράουν 10 (1), Μπλέβινς 2, Σμιθ 6 (6 ασίστ)

Μπακς: Γ. Αντετοκούνμπο 29 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μίντλετον 14 (2/7 τρίποντα, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα), Πόρτι 30 (6/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Χόλιντεϊ 9 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Άλεν 8 (2), Μονρό 6 (6 ριμπάουντ), Κόνατον 3 (1), Θ. Αντετοκούνμπο, Νουόρα 7 (1), Οτζελέγιε 7 (2), Μαμουκελασβίλι 5 (1), Μάθιους, Χουντ 4, ΝτιΒιντσέντζο 10 (2/7 τρίποντα), Γουίτινγκτον 5 (1)