Όλα τα γκολ και οι φάσεις από τον θρίαμβο της Γερμανίας
2 years, 9 months ago
6

Τους Γερμανούς δεν πρέπει να τους ξεγράφεις ποτέ. Αυτό είναι κάτι σαν άγραφος κανόνας του ποδοσφαίρου και το απέδειξαν με εμφατικό τρόπο οι ίδιοι σήμερα, διαλύοντας την Πορτογαλία με 2-4.

Μπορεί η Γερμανία να μην ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο Euro, μπορεί να μην ξεκίνησε καλά και στο σημερινό ματς, αλλά είναι η Γερμανία, κάτι το οποίο το ένιωσαν στο… πετσί τους σήμερα οι Πορτογάλοι.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος προήγηθηκε με γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 15ο λεπτό, αλλά στη συνέχεια την πήρε… η κάτω βόλτα. Τα δύο αυτογκόλ των Ντίαζ (35′) και Γκερέιρο (39′) έδωσαν το προβάδισμα στα «πάντσερ» μέσα σε πέντε λεπτά, ενώ στη συνέχεια οι Χάβερτζ (51′) και Γκόσενς (60′) έδωσαν διαστάσεις θριάμβου.

Το γκολ του Ντιόγκο Ζότα (67′) μετά από ασίστ του Κριστιάνο Ρονάλντο έδωσε κάποιες ελπίδες στους Πορτογάλους, όμως τελικά ήταν απλά το τέρμα που διαμόρφωσε το τελικό 2-4.