Τζάμπολ στο Ευρωπάσκετ – Το πρόγραμμα των αγώνων
27 days ago
6

Το Ευρωμπάσκετ, που θα διεξαχθεί σε τέσσερις χώρες (Τσεχία, Γεωργία, Ιταλία, Γερμανία), ξεκινά σήμερα και 12 ομάδες θα ξεκινήσουν την πορεία τους, με στόχο να κατακτήσουν μία από τις τέσσερις θέσεις των ομίλων που οδηγούν στη φάση των “16” που θα λάβει χώρα στο Βερολίνο.

ΗΣλοβενία του Λούκα Ντόντσιτς και του Γκόραν Ντράγκιτς δίνει τον πρώτο της αγώνα κόντρα στην πολύ ισχυρή Λιθουανία του Σαμπόνις, με στόχο να φτάσει ως το τέλος και στην διατήρηση των σκήπτρων της.

Εξίσου μεγάλη αναμέτρηση είναι και αυτή ανάμεσα στη Γαλλία και τη Γερμανία, εκεί όπου ο Ρούντι Γκομπέρ, ο Εβάν Φουρνιέ και οι άλλοι μεγάλοι παίκτες της Γαλλίας θα παίξουν κόντρα στους Τάις, Σρούντερ, Βάγκνερ και τους άλλους Γερμανούς.

Την πρώτη ημέρα της διοργάνωσης συμπληρώνουν οι αναμετρήσεις Ισπανία-Βουλγαρία, όπου ο Σάσα Βεζένκοβ θα παίξει κόντρα στο πολύ δυνατό σύνολο του Σέρτζιο Σκαριόλο, Βέλγιο-Γεωργία, Τουρκία-Μαυροβούνιο και Βοσνία-Ουγγαρία.

Τα παιχνίδια σε Α’ και Β’ όμιλο θα διεξαχθούν σε Τιφλίδα και Κολωνία αντίστοιχα.

Όσον αφορά την εθνική  μας ομάδα, θα δώσει τον πρώτο αγώνα της στη διοργάνωση αύριο το απόγευμα (2/9, 18:00) με αντίπαλο την Κροατία.

Αναλυτικά το πρόγραμμα του Ευρωμπάσκετ (1-18/9):

Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου

14:30 Ισπανία – Βουλγαρία (ΕΡΤ3)

15:30 Βοσνία – Ουγγαρία

17:15 Τουρκία – Μαυροβούνιο

18:15 Σλοβενία – Λιθουανία (ΕΡΤ1)

20:00 Βέλγιο – Γεωργία (ΕΡΤ3)

21:30 Γαλλία – Γερμανία (ΕΡΤ1)

Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου

15:00 Ισραήλ – Φινλανδία

15:15 Ουκρανία – Μεγάλη Βρετανία (ΕΡΤ3)

18:00 Κροατία – Ελλάδα (ΕΡΤ1)

18:30 Πολωνία – Τσεχία

22:00 Ιταλία – Εσθονία (ΕΡΤ1)

22:00 Σερβία – Ολλανδία

Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου

14:30 Μαυροβούνιο – Βέλγιο

15:00 Φινλανδία – Πολωνία

15:15 Μεγάλη Βρετανία – Κροατία (ΕΡΤ3)

15:30 Γερμανία – Βοσνία

17:15 Βουλγαρία – Τουρκία

18:00 Εσθονία – Ουκρανία (ΕΡΤ1)

18:30 Τσεχία – Σερβία

18:45 Λιθουανία – Γαλλία

20:00 Γεωργία – Ισπανία (ΕΡΤ3)

21:30 Ουγγαρία – Σλοβενία

22:00 Ελλάδα – Ιταλία (ΕΡΤ1)

22:00 Ολλανδία – Ισραήλ

Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου

14:30 Βουλγαρία – Μαυροβούνιο

15:30 Λιθουανία – Γερμανία (ΕΡΤ3)

17:15 Ισπανία – Βέλγιο (ΕΡΤ1)

18:45 Σλοβενία – Βοσνία (ΕΡΤ3)

20:00 Τουρκία – Γεωργία

21:30 Γαλλία – Ουγγαρία (ΕΡΤ3)

Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου

15:00 Πολωνία – Ισραήλ

15:15 Κροατία – Εσθονία (ΕΡΤ3)

18:00 Μεγάλη Βρετανία – Ελλάδα (ΕΡΤ1)

18:30 Τσεχία – Ολλανδία

22:00 Ουκρανία – Ιταλία (ΕΡΤ1)

22:00 Σερβία – Φινλανδία (ΕΡΤ3)

Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου

14:30 Βέλγιο – Τουρκία

15:00 Ολλανδία – Πολωνία

15:15 Εσθονία – Μεγάλη Βρετανία (ΕΡΤ3)

15:30 Βοσνία – Γαλλία

17:15 Μαυροβούνιο – Ισπανία

18:00 Ελλάδα – Ουκρανία (ΕΡΤ1)

18:15 Ουγγαρία – Λιθουανία

18:30 Φινλανδία – Τσεχία

20:00 Γεωργία – Βουλγαρία (ΕΡΤ3)

21:30 Γερμανία – Σλοβενία

22:00 Ιταλία – Κροατία (ΕΡΤ1)

22:00 Ισραήλ – Σερβία (ΕΡΤ3)

Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου

14:30 Τουρκία – Ισπανία (ΕΡΤ3)

15:30 Λιθουανία – Βοσνία (16:30 με LIVE Delay μίας ώρας, ΕΡΤ3)

17:15 Βουλγαρία – Βέλγιο

18:15 Γαλλία – Σλοβενία (ΕΡΤ1)

20:00 Γεωργία – Μαυροβούνιο

21:30 Ουγγαρία – Γερμανία (ΕΡΤ1)

Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου

15:00 Φινλανδία – Ολλανδία

15:15 Κροατία – Ουκρανία (ΕΡΤ3)

18:00 Εσθονία – Ελλάδα (ΕΡΤ1)

18:30 Τσεχία – Ισραήλ

22:00 Μεγάλη Βρετανία – Ιταλία

22:00 Σερβία – Πολωνία (ΕΡΤ1)

9 Σεπτεμβρίου: ημέρα ξεκούρασης

Σάββατο 10 Σεπτεμβρίου

13:00 Αγώνας για τη φάση των «16» (2Β – 3Α)

15:45 Αγώνας για τη φάση των «16» (1Α – 4Β)

19:00 Αγώνας για τη φάση των «16» (1Β– 4Α)

21:45 Αγώνας για τη φάση των «16» (2Α – 3Β)

Κυριακή 11 Σεπτεμβρίου

13:00 Αγώνας για τη φάση των «16» (1Γ – 4Δ)

15:45 Αγώνας για τη φάση των «16» (2Δ – 3Γ)

19:00 Αγώνας για τη φάση των «16» (2Γ – 3Δ)

21:45 Αγώνας για τη φάση των «16» (1Δ – 4Γ)

12 Σεπτεμβρίου: ημέρα ξεκούρασης

Τρίτη 13 Σεπτεμβρίου

18:15 Προημιτελικός

21:30 Προημιτελικός

Τετάρτη 14 Σεπτεμβρίου

18:15 Προημιτελικός

21:30 Προημιτελικός,

Παρασκευή 16 Σεπτεμβρίου

18:15 Ημιτελικός

21:30 Ημιτελικός

Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου

18:15 Μικρός τελικός

21:30 Τελικός

*Μετά την ολοκλήρωση της φάσης των ομίλων, η ΕΡΤ θα ανακοινώσει τις λεπτομέρειες του τηλεοπτικού προγράμματος της τελικής φάσης.

Όμιλοι

Τελική φάση