Madrid Open: Ο Αλκαράθ μετά από τον Ναδάλ απέκλεισε και τον Τζόκοβιτς
1 year, 11 months ago
6

Ιστορία συνεχίζει να γράφει στο Madrid Open ο Κάρλος Αλκαράθ!

Μια ημέρα μετά από τον αποκλεισμό του Ράφα Ναδάλ ο 19χρονος Ισπανός έβγαλε νοκ άουτ με 6-7 (5), 7-5, 7-6 (5) το Νο1 κόσμου Νόβακ Τζόκοβιτς στον ημιτελικό και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό στη Μαδρίτη.

Ο Ισπανός χρειάστηκε 3 ώρες και 35′ για να αποκλείσει το Νο1 κόσμου και θα παίξει στον τελικό της Κυριακής (19:30) με τον Στέφανο Τσιτσιπά ή τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ.  Ο Νόβακ Τζόκοβιτς είχε 24 winners και 31 αβίαστα και ο Κάρλος Αλκαράθ είχε 51-57. Τα μπρέικ πόιντ ήταν 1/6 (Σέρβος) και 2/10 ενώ οι πόντοι ήταν 131-134.

Για να κερδίσει το Νο1 κόσμου χρειάστηκε 3 ματς πόιντ αλλά τα κατάφερε!

Αυτός θα είναι ο 4ος τελικός του στο 2022 όπου έχει 3/3 τίτλους και θα διεκδικήσει τον 5ο τίτλο της καριέρας του.  Η νίκη επί του Τζόκοβιτς είναι η 7η top-10 στη χρονιά ενώ πρώτη φορά κερδίζει το Νο1.

Παράλληλα έγινε ο νεότερος παίκτης μετά από 17 χρόνια, από το Roland Garros του 2005, που κέρδισε το Νο.1 του κόσμου. Τον Ιούνιο του 2005, ο Ναδάλ το είχε κάνει αυτό ανήμερα των 19ων γενεθλίων του, κερδίζοντας τον Φέντερερ στα ημιτελικά του Roland Garros.

Επιπλέον έγινε ο 13ος τενίστας που κερδίζει τους Ναδάλ-Τζόκοβιτς στο ίδιο τουρνουά αλλά είναι ο πρώτος που το πετυχαίνει στο χώμα.

Ο αγώνας

Ο Κάρλος Αλκαράθ άνοιξε το 1ο σετ με μπρέικ (1-0) και με μεγάλη προσπάθεια ο Νόβακ Τζόκοβιτς το πήρε πίσω στο 9ο γκέιμ και προηγήθηκε με 5-4. Ο Ισπανός ήταν εκείνος που έστειλε το σετ στην διαδικασία του τάι μπρέικ όπου έχασε με 7-6 (5).

Στο 2ο σετ ο Αλκαράθ με υπομονή έφτασε σε μπρέικ στο 12ο γκέιμ έκλεισε στο 7-5 και ισοφάρισε σε 1-1.

Αν και ο Νόλε προσπάθησε στο 3ο σετ να πετύχει μπρέικ αλλά έπεφτε στον … τοίχο του Αλκαράθ. Ο Ισπανός έφτασε σε μπρέικ – ματς πόιντ στο 10ο γκέιμ αλλά ο Σέρβος το έσβησε με άσο και μετά από 4 ισοπαλίες ισοφάρισε σε 5-5.

Με love service game ο Αλκαράθ πήγε στο 6-5 και ο Τζόκοβιτς οδήγησε το σετ στο τάι μπρέικ. Στη ρώσικη ρουλέτα ο Ισπανός με μίνι μπρέικ έφτασε στο 0-2 και με το σερβίς του στο 1-3. Ο Νόλε πήρε πίσω το μίνι μπρέικ για το 2-3 αλλά ο Αλκαράθ έφτασε στο 2-4

Το 3-5 είναι για τον 19χρονο όμως με μίνι μπρέικ μείωσε σε 4-5 ο Σέρβος. Με λάθος του Τζόκοβιτς ο Αλκαράθ έφτασε σε διπλό ματς πόιντ. Ο Σέρβος σβήνει και 2ο ματς πόιντ (5-6) αλλά ο Αλκαράθ με το σερβίς του αξιοποιεί το 3ο ματς πόιντ για το 7-6!