Τσιτσιπάς – «Δεν έχω αντιμετωπίσει ξανά τέτοιο πρώτο σερβίς» – Έχασε με 2-0
2 years, 4 months ago
6

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε με 2-0 σετ από τον Ρώσο Αντρέι Ρούμπλεφ για την πρεμιέρα των ΑΤΡ Finals.

Στις δηλώσεις του μετά το τέλος της αναμέτρησης μίλησε για το σερβίς του Ρούμπλεφ, λέγοντας πως δεν έχει αντιμετωπίσει ξανά τέτοιο πρώτο σερβίς και ότι ήταν ενάς πολύ δύσκολος αντίπαλος.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Στέφανος Τσιτσιπάς:

«Δεν έχω αντιμετωπίσει ξανά τέτοιο πρώτο σερβίς. Στο πρώτο σετ είχε πάνω από 20 συνεχόμενα πρώτα σερβίς. Ίσως το στατιστικό είναι διαφορετικό, αλλά αυτή την αίσθηση έχω. Ήταν πολύ καλός σ’ αυτό το κομμάτι».

«Παραμένω ενθουσιασμένος, θέλω να παίξω καλό τένις και παρά την ήττα σήμερα νιώθω ότι έχω ευκαιρίες και θέλω να δείξω καλύτερο τένις. Ξέρω το τουρνουά, παίζω για τρίτη φορά φέτος. Πάντα ο ενθουσιασμός σ’ αυτό το τουρνουά είναι ο ίδιος με την πρώτη φορά που παίζεις.

Έχει ένα φορμάτ, στο οποίο οι περισσότεροι παίκτες δεν είναι συνηθισμένοι, με τους κανονισμούς του round robin όλα τα σετ είναι πολύ σημαντικά, το πόσα σετ θα χάσεις και πόσα θα κερδίσεις. Μου αρέσει γιατί μου δίνει ακόμα ευκαιρίες και μπορώ να βελτιωθώ και να γίνομαι καλύτερος αγώνα με τον αγώνα».