Απάντηση στις καταγγελίες της αυτοαποκαλούμενης προέδρου των εκδιδόμενων γυναικών, Ντίνα Καρατζιώτη, έδωσε η πρόεδρος του Σωματείου Εκδιδόμενων Προσώπων Ελλάδος (ΣΕΠΕ) Ελλη Κανελλοπούλου, υποστηρίζοντας ότι «δεν έχουμε καμία σχέση με αυτά, δεν βάζουμε στα σπίτια μας ούτε ανήλικα αγόρια, ούτε ανήλικα κορίτσια».
Ηκ. Καρατζιώτη βρέθηκε το πρωί στην Ευελπίδων την ώρα που είχαν συγκεντρωθεί δημοσιογράφοι και κάμερες αναμένοντας την άφιξη των δύο βιαστών της 12χρονης. Εκεί συστήθηκε ως πρόεδρος των Εκδιδόμενων Γυναικών Ελλάδος και κατόπιν προχώρησε σε σοκαριστικές καταγγελίες.
Συγκεκριμένα, δήλωσε ότι πήγε να καταθέσει στην ανακρίτρια με σκοπό να παραθέσει -όπως είπε- βίντεο στα οποία φαίνεται ο 53χρονος μαζί με την 12χρονη μέσα σε οίκο ανοχής τον οποίο η ίδια διατηρεί. Υποστήριξε, μάλιστα, πως δεν ήταν το πρώτο ανήλικο κορίτσι που έφερνε στον χώρο της ο Ηλίας Μίχος.
Σημειώνεται ότι η κ. Καρατζιώτη, σε ερώτηση για το πώς άφηνε να εκτυλίσσονται αυτές οι αποτρόπαιες καταστάσεις στην επιχείρηση που διατηρεί, απάντησε ότι συνέβαιναν όταν εκείνη απουσίαζε.
Το Σωματείο Εκδιδόμενων Προσώπων Ελλάδος διαχώρισε κάθετα τη θέση του, τονίζοντας μέσω της προέδρου του, Έλλης Κανελλοπούλου, τα εξής:
«Aν είναι ποτέ δυνατόν. Δεν έχουμε καμία σχέση με αυτά, στους οίκους ανοχής εργάζονται αποκλειστικά ενήλικοι άνθρωποι. Αν κάποιοι -πόσο μάλλον η κα Καρατζιώτη- γνωρίζουν για τέτοια σοβαρά παραπτώματα που έχουν να κάνουν με παιδιά, να πάνε να τα παραθέσουν στην αστυνομία. Όσοι εμπλέκονται με βιασμούς, να πάνε στα τάρταρα», δήλωσε η κα Κανελλοπούλου στην ιστοσελίδα thesstoday.gr.
«Εγώ είμαι εκπρόσωπος του Σωματείου από το 1999 και η συγκεκριμένη (η κα. Καρατζιώτη) δεν ήταν ποτέ μέλος. Κακώς το είπε, δεν έπρεπε να συνδέσει τους οίκους ανοχής που δουλεύουν νόμιμα με μια τόσο σοβαρή καταγγελία που σχετίζεται με βιασμό ανηλίκου. Είναι άλλο ο βιασμός, άλλο η συνεύρεση ενηλίκων με συναίνεση», επεσήμανε η κ. Κανελλοπούλου.